Gospodarstwo Bogusław i Piotr Krępscy

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 01 maj 2016
 • Planowany koniec: 30 listopad 2018
 • Główny problem:

  Pod koniec maja 2016 roku przeprowadzona została lustracja stanu użytków zielonych w całym gospodarstwie. Łąki były w trakcie odrostu po pierwszym pokosie. Wspólnie z panem Bogusławem i jego synem Piotrem wytypowaliśmy dwa stanowiska, które poddamy renowacji. Jedna z łąk, które  postanowiliśmy wspólnie odnowić weszła właśnie w 4 rok użytkowania. Niestety intensywne zachwaszczenie z roku na rok systematycznie obniża walory żywieniowe produkowanej sianokiszonki. Wyraźnie dominującym chwastem obecnym na całym użytku był mniszek lekarski, który rozprzestrzenił się także na sąsiadujące łąki. Dodatkowo zidentyfikowano obecność m.in. tasznika, babki lancetowatej i szczawiu tępolistnego. Rozprzestrzeniające się chwasty stały się konkurencyjne dla traw i roślin motylkowatych. Drugie stanowisko  to sąsiadująca 4 letnia łąka, na której wystąpiło wyraźne przerzedzenie runi, a w miejscu ubytków pojawiają się systematycznie nowe chwasty

 • Podjęte działania:

   Jaki plan? Podjęto decyzję o renowacji metodą podsiewu 3-hektarowego użytku. Najlepszym terminem do podsiewu mieszanką BG-2 Milkway Tetra będzie późne lato, a renowację należy poprzedzić zabiegiem chemicznym  Fernando Forte 300 EC w celu eliminacji zachwaszczenia. Sąsiadujące 2 hektary jesienią poddane zostaną pełnej uprawie i przeprowadzony zostanie nowy zasiew trawy wieloletniej  BG-11 Mikway Complex.

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Rodzinne gospodarstwo Państwa Krępskich – tu tradycja spotyka się z nowoczesnością!

 

Położone na północnym Mazowszu gospodarstwo jest prowadzone przez pana Bogusława oraz  Piotra - jednego z czterech synów. Wielopokoleniowa tradycja łączy się tu z nowoczesną wiedzą i technologią. Produkcja mleka, w której specjalizują się właściciele to wymagająca dziedzina, dlatego ważne jest profesjonalne podejście na wszystkich etapach produkcji. W gospodarstwie państwa Krępskich dużo uwagi poświęca się paszom objętościowym. Użytki zielone, których jest łącznie blisko 40ha są priorytetowym źródłem wartościowej sianokiszonki. Pan Bogusław wspólnie z synem Piotrem dbają o kondycję swoich kośnych łąk oraz lucerny, która obecnie zajmuje obszar 5ha. Świadomi wartości i zysków jakie niesie prawidłowa agrotechnika i renowacja użytków zielonych bez wahania przystąpili do programu GRASS INTO GOLD. Pod okiem doradców z firm Barenbrug i Dow AgroSciences przeprowadzą renowację 5 ha użytków zielonych. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć jak krok po kroku poprawić kondycję łąk i wpłynąć na jakość produkowanej sianokiszonki.

 

Zapraszamy do śledzenia relacji!

Lokalizacja na mapie

Podjęte działania

Nowy wpis
Szlachetne trawy pozwalają produkcję jakościowej sianokiszonki.JPG

"Cieszy nas poprawa kondycji użytku po renowacji"- P.Krępski

W ostatnim dniu maja odwiedziliśmy użytki zielone w gospodarstwie Państwa Krępskich.  Ponieważ pierwszy pokos został zebrany w połowie maja, tym razem nie udało nam się uwiecznić koszenia i zbioru.  Mamy dla Was za to kilka ujęć odrostu łąk, które dzięki ostatnim opadom zregenerowały się i budują już plon na kolejny pokos.

Ruń łąki, która późnym latem 2016 roku poddana została renowacji wolna jest już od chwastów, a dzięki podsiewowi mieszanką BG-2 Milkway Tetra udało się zwiększyć udział szlachetnych traw. „Cieszy nas poprawa kondycji użytku – oprysk pozwolił nam wyeliminować uciążliwe zachwaszczenie. Wiedzieliśmy, że podsiew może dodatkowo poprawić jakość sianokiszonki i ostatecznie udało się uzyskać oczekiwany efekt.” – podsumowuje Pan Piotr, któremu towarzyszyliśmy z aparatem w trakcie kolejnych etapów renowacji w ramach programu Gras Into Gold.

Zajrzeliśmy także na łąkę odnowioną przez pełną uprawę i nowy zasiew mieszanką traw BG-11 Milkway Complex. Kolejny rok użytkowania pozwala na zbiór plonu bogatego w cenne białko. Koniczyna czerwona odbiła już po majowym pokosie, który jak co roku został zakonserwowany na pryzmie.

Serdecznie dziękujemy Państwu Krępskim za otwartość, dzięki której mogliście przyjrzeć się procesowi renowacji użytków zielonych krok po kroku. Wierzymy, że doświadczenia, którymi podzieliliśmy się z Wami we wszystkich relacjach w ramach realizowanego w położonym na Mazowszu gospodarstwie, przybliżyły Wam istotę zabiegów renowacji i pozwolą przełożyć te informacje na Wasze łąki i pastwiska.

Trawa w kwietniowych promieniach słońca.JPG

Kwiecień – czas pierwszych zabiegów na odnowionych łąkach

Słońce od kilku dni gości na północy Mazowsza, a my postanowiliśmy sprawdzić kondycję użytków zielonych w gospodarstwie Państwa Krępskich.

Wszystkie łąki, w tym użytki objęte renowacją, jeszcze w marcu otrzymały pierwszą dawkę nawozów mineralnych – potas, fosfor oraz niewielką dawkę azotu. Pan Piotr zdecydował się na zastosowanie dodatkowo siarczanu magnezu. W początkach kwietnia na części łąk zostało przeprowadzone także nawożenie organiczne, a wykorzystana została w tym celu produkowana w gospodarstwie gnojowica bydlęca.

Poniżej galeria zdjęć wykonanych w dniu wizyty na znanych Wam z poprzednich relacji łąkach. Na fotografiach zauważycie kożuch wyschniętej materii organicznej. To pozostałość po wspomnianym nawożeniu gnojowicą, z którą za chwilę Pan Piotr rozprawi się zabiegiem włókowania. Jeśli na swoich łąkach nie wykonaliście jeszcze wiosennego włókowania to pamiętajcie, że jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny o tej porze roku!

Pogoda sprzyja i trawy wkrótce ruszą na dobre. Następna dawka azotu dostarczy roślinom niezbędnego „paliwa” do wiosennej wegetacji. Do położonego na Mazowszu gospodarstwa zajrzymy w maju i podzielimy się z Wami relacją z pierwszego w roku 2018 pokosu.

Ugniatanie trawy na pryzmie.jpg

Piękne maszyny i szybki zbiór - czas na trzeci pokos!

Ostatniego dnia lipca 2017 wszystkie użytki zielone w gospodarstwie zostały skoszone. Pod nóż poszły łąki odnawiane w programie Grass into Gold oraz pozostałe użytki i lucerna – łącznie około 40ha. Większość została tego samego dnia przetrząśnięta.

 Jak już wiecie wszystkie prace zielonkowe są przez właścicieli gospodarstwa planowane tak, aby szybko i sprawnie zebrać skoszony materiał. Na drugi dzień rozpoczął się więc zbiór. Ponieważ pogoda pierwszego dnia sierpnia dopisywała, zgrana załoga ruszyła od wczesnych godzin. Znane Wam już z poprzednich relacji nowoczesne maszyny pozwalają na ekspresowe zgrabienie i zbiór. To z kolei gwarancja zachowania wysokich parametrów zbieranego materiału, który podobnie jak przy poprzednich pokosach trafił na pryzmę.

 Poniżej relacja ze zbioru trzeciego pokosu.

Kolejne koszenie łąk.jpg

Czerwcowy pokos na Mazowszu

Druga połowa czerwca i kolejne koszenie łąk w gospodarstwie Państwa Krępskich. Prace zostały zaplanowane tak, aby wykorzystać sprzyjającą pogodę. Po lekkim przewiędnięciu podobnie jak przy pierwszym pokosie, materiał jest zbierany przyczepą i konserwowany na pryzmie.

Na zdjęciach zobaczycie wiele dojrzałych traw – część roślin wykształciła już kwiatostan. W tej fazie rozwoju następuje spadek wartości pokarmowej, dlatego zawsze należy dążyć do koszenia i zbioru traw jeszcze przed pełnym wykoszeniem. Termin koszenia to istotna sprawa jednak w tym przypadku systematyczne opady przeciągnęły nieco rozpoczęcie drugiego pokosu.

  

Zaczynamy kosić!.jpg

Czas na zbiór pierwszego pokosu. Okazały plon odnowionych łąk!

Od ostatniej wizyty minęło nieco ponad tydzień i w tym czasie łąki dojrzały do pierwszego pokosu. Pan Bogusław 18 maja rozpoczął koszenie użytków zielonych w gospodarstwie. Na pierwszy rzut poszły łąki objęte programem Grass into Gold. Zagęszczona ruń pozbawiona chwastów mimo chłodnej wiosny „zbudowała” całkiem okazały plon. 

W gospodarstwie Państwa Krępskich koszenie i zbiór wszystkich użytków zielonych zawsze odbywa się w ciągu około 48h godzin. Właściciele są świadomi konieczności szybkiego zbioru, który gwarantuje najwyższą jakość sianokiszonki. Podsuszony materiał z pierwszego pokosu w 100% trafia na pryzmy, gdzie w procesie zakiszania powstaje najcenniejsza pasza wykorzystywana w żywieniu hodowanego bydła.

Wszystkie łąki zostały skoszone 18 maja, a zbiór po przewiędnięciu zielonki przeprowadzono następnego dnia. 

Pan Bogusław pozytywnie ocenił efekty jesiennej renowacji, która oprócz eliminacji uciążliwego zachwaszczenia pozwolił na zagęszczenie runi. Podsiew mieszanką BG-2 Milkway Tetra wyraźnie poprawił kondycję łąki. 

Nowy użytek, oparty o mieszankę BG-11 Milkway Comlpex również został skoszony. Młoda, „soczysta” ruń  przeszła pierwsze w swojej karierze koszenie. Kondycja użytku założonego jesienią zapowiada się obiecująco. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego pokosu w gospodarstwie Państwa Krępskich.

Lubimy ten blask....jpg

Przymrozki tuż przed pierwszym pokosem

Chociaż do tzw. „Zimnej Zośki” jeszcze kilka dni a w kalendarzu mamy datę 9 maja to na Północnym Mazowszu powiało już chłodem. Zresztą przyznacie, że przełom kwietnia i maja na terenie całego kraju nie rozpieszcza pogodą. Wpływ ochłodzenia widać także na użytkach zielonych, których wzrost w ostatnich tygodniach nieco spowolnił.

 Po jesiennym odchwaszczeniu łąki środkiem Fernando Forte i podsiewie ruń jest już wolna od uciążliwego mniszka oraz innych chwastów. Efekt renowacji najlepiej widać na fragmencie próby kontrolnej gdzie nie został zastosowany oprysk. Podsiew mieszanką BG-2 Mikway Tetra zagęścił ruń i pozwolił na uzupełnienie ubytków.

 Łąki w gospodarstwie Państwa Krępskich od ostatniej naszej wizyty (ponad miesiąc temu) otrzymały wiosenną dawkę nawozów mineralnych. Po kilkutygodniowej przerwie od pierwszego nawożenia wieloskładnikowego, kiedy ruń nieco ruszyła, zastosowana została dodatkowa dawka azotu.

 Jeśli po zapowiadanych na najbliższe dni przymrozkach pogoda się poprawi to w drugiej połowie maja zostanie przeprowadzony pierwszy pokos. Być może równolegle zostanie skoszony także nowy użytek, który założyliśmy wykorzystując mieszankę BG-11 Milkway Complex. Młoda ruń znacznie przyrosła od ostatniej wizyty i podobnie jak inne użytki w gospodarstwie powoli „dojrzewa” do swojego pierwszego koszenia.

 

Tu pilnuję ja.jpg.jpg

Pierwsze dni wiosny na użytkach zielonych

No i mamy wiosnę! Na przełomie marca i kwietnia odwiedziliśmy gospodarstwo Państwa Krępskich. Pierwsze kroki oczywiście skierowaliśmy na odnawiane łąki objęte programem Grass into Gold.

 

Łąka, na której późnym latem ubiegłego roku wykonano podsiew mieszanką BG-2 Mikway Tetra dobrze przezimowała i powoli ruszyła z wegetacją. Pan Piotr przeprowadził już wiosenne nawożenie nawozami wieloskładnikowymi (NPK). W dniu poprzedzającym wizytę przeprowadzono włókowanie – bardzo korzystny dla napowietrzenia gleby i pobudzenia runi zabieg. Na zdjęciu uwieczniliśmy charakterystyczne pasy, które powstały w efekcie zastosowania włóki. W najbliższych tygodniach planowane jest zastosowanie dodatkowej dawki azotu w formie saletry. Wiosna to czas szczególnego zapotrzebowania na ten niezwykle plonotwórczy składnik.

 

Na drugim stanowisku z mieszanką BG-11 Milkway Complex również widać już wiosenne pobudzenie. Nowy użytek założony jesienią nie odczuł w najmniejszym stopniu tegorocznej zimy a rośliny powili zaczynają się rozkrzewiać. 

 

W trakcie wizyty mieliśmy towarzystwo. Czworonogi Państwa Krępskich to trzeba przyznać niezwykle łagodne zwierzęta, które chętnie korzystają z trawiastej przestrzeni otaczającej gospodarstwo.

Łąka w październiku.jpg

Podsiana łąka w październiku

Pod koniec października łąka,  na której wykonany został podsiew mieszanką traw BG-2 Mikway Tetra wygląda obiecująco. Pan Bogusław w połowie września wykonał pielęgnacyjne koszenie, nie czekając na pełny odrost runi. Zabieg ten poprawił warunki dla nowych siewek, które wyraźnie zagęściły łąkę od ostatniej wizyty.  W celu lepszego przezimowania zostanie przeprowadzone nawożenie potasem w ilości około 20-25 kg ha (50 kg soli potasowej). Będzie to ostatni zabieg w tym sezonie.

Bg-11 Mikway Complex, międzyrzędzia.jpg

Pełna uprawa i zasiew BG-11 Milkway Complex

Zgodnie z ustalonym harmonogramem GRASS INTO GOLD w gospodarstwie pana Bogusława i Piotra Krępskich na 2 hektarach zaplanowano pełną uprawę starej darni oraz ponowny zasiew trawy. Po zbiorze 4 pokosu właściciele nawieźli łąkę obornikiem i wykonali orkę. Po uprawie przedsiewnej wykonano siew mieszanki BG-11 Mikway Complex. Mieszanka traw z dodatkiem koniczyny czerwonej to naturalny z punktu widzenia pana Piotra wybór. Wyeksploatowana i zachwaszczona darń będzie zastąpiona cennymi roślinami pastewnymi.

 Siew został wykonany w pierwszym tygodniu września. Ponad miesiąc później nowy zasiew prezentuje się obiecująco. Zdjęcia wykonane w trakcie wizyty 19 października. W wyraźnych rzędach widoczne są młode siewki traw i koniczyny. Z niecierpliwością czekamy do wiosny…..

Łąka po podsiewie.jpg

Pierwsze efekty podsiewu

Okres od podsiewu nie zapowiadał się zbyt korzystnie dla wprowadzonych do runi nowych nasion. Przy braku opadów stare rośliny dzięki rozbudowanemu już systemowi korzeniowemu odrastają, zabierając światło i pozostałości wody niezbędne do rozwoju młodych siewek.Na szczęście w ostatnich dniach trochę popadało i zarówno pan Bogdan jak i pan Piotr odetchnęli z ulgą.
Mieszanka BG-2 Milkway Tetra zaczęła kiełkować. Pośród starych ukorzenionych roślin widać już coraz wyraźniej rzędy młodych roślin. Stara darń, z racji pory roku spowolniła już wzrost jednak jeśli po opadach zostanie on pobudzony Pan Bogusław przeprowadzi pielęgnacyjne skoszenie łąki. Poprawi to warunki dla rozwoju młodych siewek. Poniższe fotografie wykonane 3,5 tygodnia po podsiewie.

Pan Bogusław wykonuje podsiew łąki mieszanką BG-2 Milkway Tetra.jpg

Podsiew Mieszanką BG-2 Milkway Tetra

Nadszedł dzień podsiewu łąki. Sprawdzony przez Pana Bogusława w tego typu zabiegach talerzowy siewnik zbożowy dzięki odpowiednim ustawieniom może być z powodzeniem wykorzystywany do drobnych nasion traw. Talerze nacinają darń przed rozprowadzeniem nasion, co pozwala na ich lepsze „zainstalowanie” .Do renowacji wybrano mieszankę traw pastewnych BG-2 Milkway Tetra. Kompozycja życicy mieszańcowej i życicy trwałej wzbogaci skład runi i wpłynie na podniesienie walorów żywieniowych. To szybko kiełkujące gatunki, które od wielu lat są z powodzeniem są wykorzystywane w podsiewach na teranie całego kraju. Pan Bogdan zastosował dawkę 25 kilogramów na każdy hektar użytku. Przy korzystnych warunkach pogodowych pozwoli to zagęścić ruń i obserwować oczekiwane efekty jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Brona łąkowa zapięta. Pan Bogusław rozpoczyna przygotowania do podsiewu.jpg

Przygotowanie do podsiewu

Tydzień po skoszeniu i zbiorze sianokiszonki przyszedł czas na podsiew łąki. Korzystne warunki pogodowe wpłynęły na szybki odrost obecnych w runi życic. Nie ma na co czekać!

 

W przeddzień podsiewu Pan Bogusław przeprowadził bronowanie całej powierzchni. To bardzo ważny zabieg, który ma na celu eliminację obumarłych roślin oraz odkrycie pustych przestrzeni pozbawionych trawy. Gospodarstwo państwa Krępskich ma na swoim wyposażeniu ciężką bronę łąkową, która jest wykorzystywana do wiosennego napowietrzania wszystkich użytków zielonych w gospodarstwie. Można powiedzieć, że łąka po takim zabiegu „traci na atrakcyjności”, ale to tylko okresowe i pozorne osłabienie. Dzięki naruszeniu powierzchni zębami brony wprowadzane nowe nasiona będą trafiały bezpośrednio na odsłoniętą glebę. Ułatwi to kiełkowanie i poprawi efekty renowacji.

Pokosy na powierzchni gdzie zastosowano oprysk Fernando Forte EC 300. Obumarłe chwasty znacznie zmniejszyły objętość pokosów.jpg

Skuteczna eliminacja chwastów

Oprysk herbicydem Fernando Forte 300 EC przyniósł oczekiwany efekt. Z relacji Pana Bogusława, który skosił łąkę przed tuż przed naszą wizytą, chwasty zaczęły obumierać kilka dni po oprysku. Poniżej fotografie z 10 sierpnia, kilkanaście godzin po skoszeniu łąki. Wyraźnie przeschnięte, obumarłe chwasty świadczą o skutecznym działaniu substancji aktywnych, które zostały rozprowadzone na łące w lipcowym oprysku. Na poniższych zdjęciach możemy zobaczyć różnicę w pokosach łąki potraktowanej opryskiem i próby kontrolnej, pozostawionej dla sprawdzenia skuteczności zabiegu.

Fernando Forte 300 EC – rozwiązanie dedykowane dla użytków zielonych.jpg

Lipiec – likwidujemy zachwaszczenie.

W harmonogramie GRASS INTO GOLD dla gospodarstwa Pana Bogusława i Piotra Krępskich przyszła pora na eliminację zachwaszczenia. Sianokiszonka z obecnej runi zawierającej dużą ilość chwastów ma obniżoną smakowitość. Ich obecność wpływa niekorzystnie na proces fermentacji i koniecznie należy je wyeliminować. Oprysk wykonany zostanie zgodnie z założeniem na 3h fragmencie przeznaczonym do podsiewu. W tym celu zostanie zastosowany środek Fernando Forte 300 EC. Rozwiązanie firmy Dow AgroSciences jest dedykowane dla użytków zielonych i powinno poradzić sobie z całą gamą chwastów, które skutecznie zakłócają prawidłowy rozwój cennych traw szlachetnych. Pan Piotr wybrał idealny do zabiegu bezwietrzny dzień w drugiej połowie lipca. Ruń łąki, a wiec zarówno trawy jak i chwasty odrosły już na około 20 cm. Ponieważ zachwaszczenie łąki oceniono jako intensywne środek Fernando Forte 300 EC został zastosowany w dawce 2 l / ha.  Przy zachowaniu środków bezpieczeństwa mieszanina zbiornikowa została równomiernie rozprowadzona zaczepianym opryskiwaczem polowym z belką opryskową o rozpiętości 12 metrów.

 Dla sprawdzenia efektu działania oprysku pozostawiona została próba kontrolna o szerokości około 20 metrów. Na tej powierzchni oprysk nie został rozprowadzony.

Na wszystkich łąkach zbiór materiału obywa się za pomocą przyczep samozbierających.jpg

Drugi pokos

Koniec czerwca to w gospodarstwie państwa Krępskich okres prac przy drugim pokosie.

W oczekiwaniu na jesienną renowację przedstawiamy relację ze zbioru sianokiszonki na łące, na której po odroście - w okresie lipca,  planowane jest przeprowadzenie oprysku herbicydem Fernando Fotre.

Pan Piotr zbiera podeschniętą masę zieloną, z której formowana jest pryzma. W gospodarstwie od kilku lat jest to wiodąca metoda konserwacji sianokiszonki. Pozwala to na produkcję bardziej jednolitej paszy, a niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest szybkość zbioru.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • Corteva Agriscience™
  Agriculture Division of DowDuPont
  ul. Domaniewska 50A
  02-672 Warszawa

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj dłużej, zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodrastwie już dziś! Dołącz do programu