Gospodarstwo Łukasz i Tomasz Bukalscy

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 28 sierpień 2017
 • Planowany koniec: 31 październik 2019
 • Główny problem:

  W gospodarstwie Pana Łukasza i Tomasza mieliśmy do czynienia z użytkiem, gdzie trawy szlachetne wypadły ze stanowiska, a ich miejsce przejęły chwasty. Wspólnie podjęliśmy decyzję o założeniu łąki od podstaw. 

 • Podjęte działania:

  Grunty, na których zaplanowaliśmy rekultywację, należą do słabych i piaszczystych, dlatego zdecydowaliśmy  o wyborze mieszanki nasion traw BG-7 Milkway Water . Skład mieszanki to w 70% miękkolistna kostrzewa trzcinowa w technologi NutriFibre. Dzięki zastosowaniu kostrzewy trzcinowej miękkolistnej charakteryzującej się głębokim systemem korzeniowym, zapewnia ona wysoką produktywność nawet na słabych gruntach w całym okresie wegetacji, dobrze radząc sobie w okresach niedoboru wody.

  Prace zaplanowaliśmy na przełomie sierpnia i września. Pierwszym zabiegiem jest zniszczenie starej darni w celu usprawnienia pozostałych zabiegów czyli orki, uprawy i siewu.

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Gospodarstwo Pana Łukasza i Tomasza Bukalskich położone jest w województwie śląskim, gminie Krzepice, miejscowości Zajączki Drugie . Bracia Bukalscy przejęli gospodarstwo po swoim ojcu 15 lat temu i odtąd prowadzą je razem. Panowie gospodarują na powierzchni 100 ha. Gospodarstwo jest nastawione wyłącznie na produkcję mleka, dlatego bardzo duży nacisk jest stawiany na produkcję wysokowartościowych pasz objętościowych.  W strukturze zasiewów największy udział mają: kukurydza na kiszonkę - 35 ha, łąki - 30 ha, kukurydza na ziarno 5-10 ha, lucerna 3 ha. Pozostałe grunty to uprawa zbóż.

Gospodarstwo od wielu lat utrzymuje się w czołówce gospodarstw mlecznych, produkując rocznie ok. 11.200 litrów mleka. Stado liczy 100 krów w doju oraz 100 sztuk jałówek hodowlanych.

Zwierzęta mogą produkować duże ilości mleka o najwyższych parametrach, dzięki stworzeniu im idealnych warunków dobrostanu oraz najwyższej jakości pasz objętościowych z dodatkiem pasz treściwych.

Lokalizacja na mapie

Podjęte działania

Nowy wpis
Koszenie 1 pokos.jpg

Renowacja użytku zielonego przerosła oczekiwany efekt

Tegoroczna wiosna przyszła późno i od razu temperatury były wysokie. Dodatkowym problemem był brak opadów przez ponad 40 dni.  Zastosowanie mieszanki BG 7 Milkway Water przyniosło wyjątkowo dobre efekty. Mieszanka ta oparta jest na kostrzewie trzcinowej miękkolistnej, która doskonale sprawdza się na stanowiskach słabszych i z okresowymi brakami wody.  Panowie Bukalscy wczesną wiosną zastosowali nawozy mineralne NPK dla uzyskania odpowiedniego materiału zielonego, jeżeli chodzi o jakość i ilość. Wiosenne zabiegi na użytku przyniosły oczekiwane efekty. Zielonej masy zebranej z pierwszego pokosu było na tyle dużo, że nie udało się całości zmieścić do silosu i częściowo zrobiono baloty. Po pierwszym pokosie zastosowano nawożenie azotowe.

Użytek na wiosnę 2018.jpg

Wiosna na nowym użytku

Nareszcie przyszła długo oczekiwana wiosna. W tym roku nieco  później, ale za to z dwojoną siłą. Pan Łukasz z początkiem kwietnia zastosował nawożenie NPK. Na użytku przeprowadzono zabieg spulchniana gleby specjalną spulchniarką do traw. Zabieg ten sprawił, że korzenie zostały dotlenione, a kiełkujące chwasty usunięte. Dzięki wczesnojesiennemu terminowi zasiewu, łąka bardzo dobrze przezimowała i wegetacja ruszyła z pełną mocą.

Uprawa Przedsiewna.jpg

Uprawa i siew BG-7 Milkway Water

Na przełomie sierpnia i września 2017 rozpoczęliśmy nasze działania.  Pierwszym zabiegiem było zniszczenie starej darni w celu usprawnienia pozostałych zabiegów czyli orki, uprawy i siewu. Trawa została wysiana w pierwszych dniach września.  Był to optymalny termin siewu,  by młode rośliny zdążyły się ukorzenić przed zimą i szybko wystartować wiosną do produkcji na kolejny rok.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • Corteva Agriscience™
  Agriculture Division of DowDuPont
  ul. Domaniewska 50A
  02-672 Warszawa

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj dłużej, zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodrastwie już dziś! Dołącz do programu