Gospodarstwo Rolne Paweł Policht

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 01 czerwiec 2016
 • Planowany koniec: 30 listopad 2018
 • Podjęte działania:

  Użytek zielony zakwalifikowany do programu Grass into Gold. Widoczne ubytki w runi oraz zachwaszczenie. Plan renowacji zakłada zniszczenie chwastów preparatem Fernando Forte 300 EC a następnie bezpośrednio po zbiorze drugiego pokosu podsiew użytku mieszanką BG-4 Milkway Universal.

  4 lipiec 2016

  Użytek zielony po planowym zastosowaniu preparatu chwastobójczego Fernando Forte 300 EC oraz podsiewie mieszanką BG-4 Milkway Universal.

   

  23 sierpień 2016

  Użytek zielony po przeprowadzeniu wszystkich planowanych zabiegów rekultywacyjnych. Widoczna pełna obsada wartościowych traw oraz brak zachwaszczenia.  Poprawie uległa nie tylko wizualna strona użytku, ale przede wszystkim wartość żywieniowa uzyskiwanej sianokiszonki.

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 250 ha z czego użytki zielone zajmują powierzchnię 90 ha, kukurydza 95 ha. Pozostałe gleby obsiane są zbożami. W gospodarstwie utrzymywanych jest 380 sztuk bydła. Krowy mleczne w ilości 130 sztuk przebywają w nowoczesnej oborze z  zautomatyzowanym procesem udoju, wykonywanym przez dwa roboty. Gospodarstwo od wielu lat uzyskuje wysokie wyniki wydajności mlecznej. Średnia roczna wydajność krów to ponad 10 tys.kg mleka od sztuki.

Lokalizacja na mapie

Podjęte działania

Nowy wpis
20180519_Zebrana trawa trafia na pryzmę gdzie jest dokładnie ugniatana i zabezpieczana dodatkiem kiszonkarskim.jpg

Pierwsze tegoroczne zbiory

Ocena kondycji użytku zielonego po zimie, przed ruszeniem wegetacji- 9 kwiecień

Użytek zielony mimo bardzo trudnych warunków mokrej jesieni i mroźnej zimy jest w dobrej kondycji. Łąka przedstawia wysoki potencjał plonotwórczy. Po renowacji widoczne pozytywne efekty w postaci większego udziału traw szlachetnych i braku roślin niepożądanych. Dzięki zastosowaniu do podsiewu sprawdzonych odmian traw przezimowały one bez żadnych problemów. W porównaniu z fragmentem kontrolnym, na ktorym nie przeprowadzono ochrony chemicznej i podsiewu, efekt jest widoczny gołym okiem.

 Pierwsze tegoroczne zbiory

Pierwszy pokos 2018 roku Gospodarz ocenił na średni gdyż rozkład pogody nie pozwolił na maksymalizację plonów. Jednak na użytku po rekultywacji widoczne są wyższe plony i wciąż niewielkie tylko zachwaszczenie. Wysoka jakość zbieranego materiału pozwoli rozwijać produkcję mleka i ograniczać koszty żywienia, odgrywające główną rolę w całkowitym koszcie produkcji. Dobra sianokiszonka to także wysoka zdrowotność stada i dobry rozród.

Wiosna zawitała na Warmię i Mazury.jpg

Ocena kondycji użytku zielonego po zimie, przed ruszeniem wegetacji.

Użytek zielony mimo bardzo trudnych warunków mokrej jesieni i mroźnej zimy jest w dobrej kondycji. Łąka przedstawia wysoki potencjał plonotwórczy. Po renowacji widoczne pozytywne efekty w postaci większego udziału traw szlachetnych i braku roślin niepożądanych. Dzięki zastosowaniu do podsiewu sprawdzonych odmian traw, przezimowały one bez żadnych problemów. W porównaniu z fragmentem kontrolnym, na którym nie przeprowadzono ochrony chemicznej i podsiewu, efekt jest widoczny gołym okiem.

20170925_Idealny surowiec do produkcji sianokiszonki.jpg

Czwarty pokos obfituje w grube pokosy soczystej zielonki.

Jesienią, podobnie jak latem, nie brakowało opadów deszczu, dzięki temu trawa jest pełna wigoru i kolejny raz jej produkcyjność jest na najwyższym poziomie.

Pokosy są nadzwyczaj grube, zielonka jest soczysta i już na pierwszy rzut oka widać, że to idealny surowiec do produkcji smakowitej sianokiszonki. Podczas spaceru po łące czuć i słychać jak wiele wody nagromadziła gleba. Duża ilość opadów w ciągu całego roku przyczyniła się do wypłukania potasu, dlatego przed nadchodzącą zimą należy uzupełnić ten składnik poprzez nawożenie. Zabieg ten wpłynie na poprawę odżywienia traw przed zimą i zwiększy mrozoodporność.

Uśmiech Gospodarza podczas koszenia łąk jest najlepszym dowodem na udaną renowację.

20170821_Gęsta, ciemnozielona ruń wskazuje na dobre odżywienie traw. Wysoki udział szlachetnych gatunków traw jest potwierdzeniem skuteczności podsiewu mieszanką BG-4 Milkway Universal..jpg

Kolejny, pełen wigoru odrost traw.

Pogoda na Warmii w 2017 roku jest łaskawa dla traw. Czerwiec mimo iż był suchy, tylko w niewielkim stopniu wpłynął na spadek plonu drugiego pokosu (22 czerwca). Lipiec był ciepły i wilgotny, dlatego trzeci pokos wykonano już 25 lipca. Plon trzeciego pokosu w opinii Gospodarza był najwyższy ze wszystkich, co przełożyło się na jego opinię, że naprawdę warto podsiewać użytki zielone. Kompleksowy program renowacji łąk i pastwisk Grass Into Gold pozwolił zwiększyć rentowność użytku zielonego, bo przy podobnym nawożeniu jak przed renowacją, uzyskiwane plony są nieporównywalnie większe i lepsze jakościowo. Kolejny odrost jest pełen wigoru, pozwala to prognozować wysoki plon czwartego pokosu.

Grube pokosy.jpg

Pierwszy pokos jest imponujący!

Mimo, że od ostatniej wizyty minęło niewiele ponad dwa tygodnie, trawa przeszła istną przeminę. Po zimnej i mokrej wiośnie dobrze zregenerowała się w tak krótkim czasie. Plon jest imponujący, a niewielka ilość wykłoszonych traw gwarantuje wysoką jakość żywieniową. Właściciel gospodarstwa słusznie zauważył, że pojawiło się w użytku sporo cennych późnych odmian życic i dzięki nim łąka aż się błyszczy. Życice pochodzą z podsiewu mieszanką BG-4 Milkway Universal, a wprowadzo je w ruń w celu poprawy smakowitości i strawności zbieranej masy zielonej. Efekty przeprowadzonej renowacji są wręcz imponujące.

Piękny, gęsty użytek, bogaty w szlachetne gatunki traw.jpg

Pierwszy ciepły dzień maja

No i nareszcie mamy pierwszy ciepły dzień maja bo choć jeszcze wczoraj padał śnieg to dziś zaświeciło słońce. Prócz niskich temperatur wiosna obfituje także w liczne opady deszczu i śniegu. Użytek jest częściowo torfowy, zgromadził on sporo wody i trudno przeprowadzić konieczne zabiegi gdyż istnieje obawa zbytniego zniszczenia runi. Mimo tak niekorzystnych warunków klimatycznych łąka wygląda pięknie i rokuje wysokimi plonami, choć potrzeba jeszcze trochę słońca i wyższych temperatur. Efekty przeprowadzonej renowacji najlepiej obrazuje porównanie runi na całej łące i w miejscu kontrolnym gdzie nie zastosowano ochrony herbicydowej Fernando Forte 300EC i podsiewu mieszanką  BG-4 Milkway Universal.

Użytek zielony po zimie przed ruszeniem wegetacji, widok ogolny (640x360).jpg

Ocena kondycji użytku zielonego po zimie, przed ruszeniem wegetacji.

Użytek zielony w bardzo dobrej kondycji po zimie. Widoczna wysoka obsada roślin wynika z zastosowanego podsiewu. Brak zachwaszczenia jest efektem ochrony herbicydowej. Łąka przedstawia wysoki potencjał plonotwórczy. Po renowacji widoczne pozytywne efekty w postaci większego udziału traw szlachetnych i braku roślin niepożądanych. W porównaniu z fragmentem kontrolnym, na ktorym nie przeprowadzono ochrony chemicznej i podsiewu, efekt jest piorunujący.

Użytek pod koniec sezonu wegetacyjnego (brak zachwaszczenia wskazuje wysoką skuteczność herbicydu).jpg

Dobra kondycja użytku zielonego

Użytek zielony w doskonałej kondycji przed zimą. Widoczne dobre wybarwienie traw wskazujące na prawidłowe odżywienie i brak jakichkolwiek niedoborów. Odpowiednia gęstość runi wskazuje na powodzenie podsiewu łąki mieszanką BG-4 Milkway Universal. Brak wtórnego zachwaszczenia świadczy o skuteczności zabiegu herbicydowego wykonanego środkiem Fernando Forte 300EC.

Kupkówka przed trzecim pokosem.jpg

Po rekultywacji

Użytek zielony po przeprowadzeniu wszystkich planowanych zabiegów rekultywacyjnych. Widoczna pełna obsada wartościowych traw oraz brak zachwaszczenia.  Poprawie uległa nie tylko wizualna strona użytku, ale przede wszystkim wartość żywieniowa uzyskiwanej sianokiszonki.

Ocena użytku przed rozpoczęciem programu (nierówny łan traw).jpg

Kwalifikacja do programu grass into Gold

Użytek zielony zakwalifikowany do programu Grass into Gold. Widoczne ubytki w runi oraz zachwaszczenie. Plan renowacji zakłada zniszczenie chwastów preparatem Fernando Forte 300 EC a następnie bezpośrednio po zbiorze drugiego pokosu podsiew użytku mieszanką BG-4 Milkway Universal.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • Dow AgroSciences Polska Sp. z o.o
  ul. Domaniewska 50A
  02-672 Warszawa

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj dłużej, zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodrastwie już dziś! Dołącz do programu