Gospodarstwo Rolne Andrzej Ficak

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 15 marzec 2019
 • Planowany koniec: 30 czerwiec 2020
 • Podjęte działania:

  Wybrany użytek wykorzystywany jest głównie jako pastwisko dla jałowizny. Rosnące jałówki wymagają bogatej w białko, energię i składniki mineralne oraz beta-karoten paszy objętościowej. Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniego pastwiska tak by zaspokajało ono większość potrzeb żywieniowych tej grupy zwierząt oraz zapewniło odpowiedni wzrost i rozwój przyszłych krów. Nie pozostajemy obojętni również na smakowitość runi, na co główny wpływ ma udział roślin nieporządanych. Stąd, po zakwalifikowaniu użytku zielonego i ocenie składu botanicznego, zdecydowaliśmy wspólnie z Panem Piotrem o wykonaniu zabiegu herbicydowego w celu wyeliminowania uciążliwych chwastów. Podsiew, mający na celu wzbogacenie runi w trawy szlachetne, wysokostrawne i bardzo smakowite, zostanie przeprowadzony po kolejnych pokosach w miarę możliwości zależnych od pogody (temperatury i rozkładu opadów). Sledźcie uważnie nasze działania i wzorując się na sprawdzonych rozwiązaniach, rozwijajcie swoje gospodarstwa.

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Do udziału w programie „Krowie na zdrowie” już w 2018 roku Pan Piotr Ficak zgłosił gospodarstwo rolne swojego ojca Pana Andrzeja Ficaka. Gospodarstwo położone jest w najbliższej okolicy Elbląga, na zwięzłych i zasobnych glebach. Powierzchnia użytkowana wynosi 70 hektarów z czego użytki zielone i lucerna zajmują 50 ha, a kukurydza kiszonkowa 20 ha. W gospodarstwie jest 110 sztuk bydła, w tym 60 krów dojnych o średniej rocznej wydajności ok. 11 000 litrów od krowy. Produkowane mleko jest bardzo bogate w kazeinę cenioną zwłaszcza przy produkcji serów. W tym właśnie gospodarstwie w 2019 roku przeprowadzimy renowacje użytku zielonego w oparciu o zabieg herbicydowy oraz podsiew. 

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  Agriculture Division of DowDuPont
  ul. Domaniewska 50A
  02-672 Warszawa
 • www.corteva.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj dłużej, zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodrastwie już dziś! Dołącz do programu