Jak zarabiać na produkcji mleka?

7216226836_6d179722d6_k.jpg

Hodowcy chętnie inwestują w rozwój gospodarstw. Powstaje coraz więcej nowych, świetnie zaopatrzonych obór. Ich wyposażenie obejmuje sprzęt najnowszej technologii: stacje paszowe, roboty udojowe i inteligentne systemy zarządzania stadem. Stwarza to optymalne warunki dla rozwoju krów. Na mleku zarabia się więcej, jednak hodowcy nadal mają trudności z obliczeniem przychodów z produkcji. Wynika to z niewłaściwego modelu zarządzania stadem. Często zapomina się o zbieraniu istotnych danych, takich jak koszt żywienia jednej krowy, koszt żywienia do 1 litra wyprodukowanego mleka czy też zużycie paszy treściwej na wyprodukowanie 1 litra mleka.

 Skrupulatna kontrola stada pozwala określić mocne i słabe strony gospodarstwa. Pomocnym narzędziem do zbierania i analizowania danych jest MMM (Margin Monitor Milk). Rozwiązanie to wprowadziła na rynek kilka lat temu firma De Heus. MMM w prosty sposób pomaga hodowcom obliczyć zyski z produkcji mleka.

Wieloletnie doświadczenie i wiedza specjalistów De Heus zostały docenione przez wielu hodowców, których doradcy żywieniowi wspierają w efektywnej produkcji mleka. Specjaliści De Heus wykonują kilkanaście kalkulacji zysków dziennie.

Margin Monitor Milk to skuteczne narzędzie do walki z konkurencją.

Wciąż da się zauważyć duże różnice w zysku między poszczególnymi gospodarstwami indywidualnymi. Wahają się one od 5 zł do nawet ponad 30-40 zł od krowy dziennie.

MMM uczy polskich hodowców, jak zarabiać na mleku. Wskaźnik Margin to przychód pomniejszony o koszty produkcji – żywienia. W skład tych kosztów wchodzą nakłady poniesione na produkcję pasz własnych, kiszonek oraz środki przeznaczone na zakup pasz i dodatków. Nie liczy się kosztów pozostałych (media, wypłaty dla pracowników, koszty kredytów itp.), ponieważ nie ma się na nie wpływu.

MMM pozwala kontrolować między innymi:

 • zużycie paszy treściwej i produktów ubocznych na 1 l mleka,
 • całkowity koszt żywienia krowy w stadzie,
 • koszt żywienia do 1 l mleka.

Ten ostatni wskaźnik w wielu przypadkach znacznie się waha – od 0,40 do nawet 0,80 zł na 1 l mleka.

Równie ważnym wskaźnikiem jest efektywność dawki informuje ona ile kilogramów mleka krowa wyprodu­kuje z 1 kg pobranej suchej masy dawki.

Poziom efektywności dawki może świadczyć m.in. o prawidłowo zbilansowanej dawce, zarządzaniu czy jakości pasz objętościowych. Rozbieżności w zyskach wynikają z dużego zróżnicowania gospodarstw. Jedne krowy potrafią wyprodukować ponad 1,5 litra mleka, a są też takie, które produkują 1 l mleka z 1 kg pobranej suchej masy.

Analizy MMM pokazują, że koszty żywienia stanowią od 28 do 60% kosztów w gospodarstwie i mają olbrzymi wpływ na zysk z mleka. Jak widać na powyższym grafie, im więcej produkuje się mleka, tym więcej się zarabia. Margin Monitor Milk pozwala obliczyć znacznie więcej istotnych wskaźników, które pomagają w efektywny sposób produkować mleko. Wskazuje silne i słabe strony produkcji oraz obszary, które wymagają poprawy. Świadomość słabości jest niezwykle ważna. Można je poprawić i dzięki temu dalej się rozwijać i tym samym więcej zarabiać.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  Agriculture Division of DowDuPont
  ul. Domaniewska 50A
  02-672 Warszawa
 • www.corteva.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj dłużej, zadbaj o tereny zielone w Twoim gospodrastwie już dziś! Dołącz do programu